Rok 2009 - kronika obce

Rok 2009 - kronika obce

 
Rok 2009
 
 
V tomto roce bývalý velitel hasičů Jaroslav Průža a jeho manželka Anežka roz. Moravcová oslavili zlatou svatbu. Byla to velká slavnost a hasiči k této příležitosti opravili i starou poválečnou motorovou stříkačku.
Mladí hasiči byli velice aktivní a získali mnoho pěkných ocenění v pohárových soutěžích. Ženy – hasičky i hasiči se také nenechali zahambit a úspěšně reprezentují naši obec.
Křenovické sluníčko neustále rozšiřuje pole své aktivity a v tomto roce uspořádalo mnoho akcí pro děti i dospělé. Do obce, díky Sluníčku, začíná dojíždět soubor ochotnického divadla z Písku, aby zde předvedl své divadelní hry.
Na podzim byla vydána obecním úřadem kniha „Křenovické příběhy“, která byla napsána k 630-ti letům první písemné zmínky o Křenovicích. Knihu napsala kronikářka Olga Kolísková a vytiskla ji Nová tiskárna Pelhřimov.
 
 
Do nebes
Zuzana Navarová
 
Neste mě, neste, ptáci, do nebes
k divokým kachnám volám přes vrátka
Skřivan ať zanechá mě blízko hvězd
a straky odnesou má zrcátka
Neste mě, neste, ptáci do nebes
divokým kachnám čechrám peřinky
Přes moře žluté přejdu lila vřes
A straky odnesou mé hodinky ještě dnes
 
Hou, hou, hou
Kam zas všichni jdou
Za kouskem nebe dojíš se chlebem
A ten je s medem, dokud dva jeden jsou….
 
 
Statistika obyvatel
 
K 31.12. 2009 bylo v Křenovicích trvale přihlášeno 160 občanů. Během roku se tři občané odhlásili, pět se jich přihlásilo. Jeden občánek se zde narodil a jeden zemřel.
 
Nově narozeni:     Bartoš Jan * 26.3. 2009, č.p. 43
 
Nově přihlášeni:   Bartoš Stanislav st., č.p. 43
                                   Fojtík Štefan, č.p. 43
                                   Jakubcová Pavla, č.p. 5
                                   Jakubec Adam, č.p. 5
                                   Jakubec Jaroslav, č.p. 5
 
Odhlášeni:              Dubská Petra, č.p. 71
                                   Koptík Jaromír, č.p. 32
                                   Suchan Zdeněk, č.p. 20
 
Zemřelí:                   Palán Miroslav, + 8.8. 2009, č.p. 14
 
 
O zemřelých v roce 2009
 
Miroslav Palán se narodil 15.10. 1944 v Ústí u Jihlavy. Vyučil se opravářem zemědělských strojů a později pracoval na školském statku ve Veselíčku. V roce 1978 se přiženil do Křenovic, kdy se vzal za manželku Hanu Hüblovou roz. Jeřábkovou. Zemřel dne 8.8. 2009 na infarkt a byl pohřbený na hřbitově ve Veselíčku.               
 
Životní jubilea občanů
 
50 let se dožila:          Krejčová Ladislava, č.p. 77
 
55 let se dožili:           Kršková Anna, č.p. 24
                                   Sláma Zdeněk, č.p. 79
                                   Pávec Stanislav, č.p. 55
 
60 let se dožili:           Moravcová Jana, č.p. 75
 
65 let se dožili:           Hubalová Blažena, č.p. 2
                                   Trumberová Věra, č.p. 54
 
70 let se dožili:           Štofflová Milada, č.p. 50
                                   Průžová Anežka, č.p. 77
 
75 let se dožil:                        Štoffl František, č.p. 50
 
80 let se dožila:          Brčáková Anna, č.p. 16
 
81 let se dožil:                        Šťastný Josef, č.p. 17
 
83 let se dožili:           Špejlová Marie, č.p. 73
                                    Pěchotová Věra, č.p. 20
                                   Krejčová Anežka, č.p. 77
 
84 let se dožil:                        Vlna Václav, č.p. 71
 
85 let se dožila:          Kučerová Marie, č.p. 63
 
86 let se dožil:                        Sosnovec Josef, č.p. 19
 
90 let se dožila a nejstarší občankou byla:     Slámová Marta, č.p. 79
 
Marta Slámová se narodila 7.5. 1919 v Jehnědně, odkud se později s rodiči přestěhovala do Rastor. Jako mladá neměla lehký život. V mládí jí zemřela maminka a Marta od dětství pracovala u sedláka ve Svatoňovicích. Později se vdala do Křenovic, kdy si za manžela vzala Václava Slámu. Vychovala pět dětí a nyní žije s nejmladším z nich, Zdeňkem Slámou, který se o ni stará.
 
Počasí:
 
Leden
Od počátku ledna nepřestalo mrznout. V noci ze 7. na 8. ledna byla v noci naměřena teplota
-18 °C.  Po 12.1. došlo ke zmírnění mrazů a bylo pouze - 8°C a přes den -5°C až nula. Sněhu však bylo málo, pouhý poprašek.
 
Únor
Tento měsíc si to ovšem se sněhem vynahradil. 11. února začalo hustě sněžit, přidal se k tomu silný nárazový vítr. Na mnoha místech se zastavila automobilová doprava, např. dálnice D3 u Tábora byla zablkována třemi kamiony. Také silnice mezi Pískem, Záhořím a Táborem byla uzavřená. Sněžení pokračovalo až do 16.2., ale úplně přestalo sněžit až 19.2., kdy se vyjasnilo a ochladilo. Do 21.2. napadlo asi 20 cm nového sněhu, takže celková sněhová pokrývka byla asi 30-40 cm sněhu.  23.2. nastala prudká obleva a sníh začal postupně roztávat. 28.2. teploty stouply až na 10°C nad nulou a z tajícího sněhu se vytvořily potoky vody, které tekly kudy se dalo, přes dvory u Průžů, Šochmanů, po cestě z Rakova. Všechny rybníky byly plné až na tůně v pískovně, které se i přesto vodou nenaplnily (zde byl patrně porušen tok povrchových i podzemních vod, které tůně napájely). Masopustní průvod, který prošel 28.2. Křenovicemi, musel překračovat potoky vod.
 
Březen
Byl chladný, pršelo a bylo větrno. Velice málo dní bylo slunečno. 22.3. se prudce ochladilo, ráno napadl poprašek sněhu, přes den se pohybovala teplota okolo -2°C, v noci pak teploty klesaly k -8°C. Všude bylo plno vody, pole a louky byly podmáčené. Do konce měsíce bylo ošklivě, přes den se teploty pohybovaly do 10°C nad nulou, v noci mrzlo.
 
Duben
Od počátku dubna se počasí začalo rapidně zlepšovat, vyjasnilo se a teploty začaly postupně stoupat až dne 17.4. dosáhly 20°C. Přes den padaly teplotní rekordy a ani v noci teploty neklesly pod nulu. Kolem 16.4. rozkvetly všechny ovocné stromy najednou a celé Křenovice byly najednou celé bílé díky květům třešní, slivoní, hrušní a jabloní. Ledoví muži přišli předčasně ( 20. – 22.4), ale ani přízemní mrazíky se neobjevily. Na velikonoce chodily děti koledovat za krásného, teplého a jasného počasí.
 
Květen
Byl hodně teplý měsíc, teploty dosahovaly i 26°C a bylo slunečno. Hojně pršelo, byly nejen bouřky, ale i krátké přeháňky, což velmi prospělo vegetaci. Celá příroda byla o 14 dní napřed oproti jiným rokům.
 
Červen
Zpočátku teplý, ale v druhé polovině bylo deštivo a poměrně chladno (pouze 12-14°C). Od 23.6. po několik dní pršelo, hladiny toků se zvedaly. Na Šumavě, v Novohradských horách a na Severní Moravě byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. V Křenovicích k žádným škodám nedošlo. Houby začaly růst o měsíc dříve.
 
Červenec
Do Křenovic zavítalo počasí jako z deštného pralesa. Dopolední teploty dosahovaly 24-26°C. Díky vysoké vlhkosti půdy a vzduchu docházelo k velkému odpařování, téměř každé odpoledně se zatáhlo, začalo bouřit a poté pršet. Ráno bylo zase jasno, modrá obloha, teplo a odpoledne zase nanovo – bouřky a déšť. Půda byla celá podmáčená, houbám se sice dařilo, ale plíseň kosila okurky. Koncem měsíce odpolední bouřky ustaly a počasí se ustálilo. Začal foukat teplý vítr, který vysušoval horní část půdy a udělal na ní tvrdou krustu.
 
Srpen
Sucho a hezké slunečné počasí provázelo tento měsíc. Neprší a je trochu větrno, takže houby přestaly naprosto růst.
 
Září
Vůbec nepršelo, nastalo velké sucho. Byla polojasné nebo jasné dny. Půda rozpraskaná od sucha. Houby vůbec nerostly, ale nastalo krásné babí léto.
 
Říjen
První dva týdny byly ještě hezké a slunečné, ale po 11.10. nastalo prudké ochlazení s teplotami okolo 5°C nad nulou. Začalo konečně pršet a padal i sníh. V noci se objevily první mrazíky. Na horách, v Krkonoších, napadlo až 50 cm sněhu a tento způsobil dopravní kalamitu. Koncem října hodně pršelo a byly časté mlhy.
 
Listopad
První polovinu měsíce občas pršelo a byly časté mlhy. V noci teploty klesly k nule, denní se pohybovaly kolem 8°C. Od poloviny měsíce se počasí vylepšilo a dne 17.11. byla naměřena v Křenovicích teplota 20°C. I noci byly teplé a nemrzlo. Další teplotní rekord padl 26.11., kdy byla naměřena teplota 15°C a lidé se na sluníčku opalovali.
 
Prosinec
Až do poloviny prosince pokračoval hezký a teplý charakter počasí. Kolem 17.12. nastalo ochlazení, začalo mrznout a napadlo asi 5 cm sněhu. Teploty klesaly a v noci z 18. na 19.12. padl teplotní rekord, kdy byla na Šumavě, na Kvildě, naměřena teplota – 26°C. V Křenovicích se noční teploty pohybovaly kolem – 20°C, denní pak kolem -10°C. Vánoce ovšem na sněhu nebyly. Dne 23.12. nastala obleva, do 25.12 sníh úplně sešel, začalo pršet a byla mlha. Dne 28.12. opět začalo mrznout (v noci - 5°C, přes den -1°C). 29.12. napadlo trochu sněhu, ale 30.12. teploty znovu stouply nad nulu, pršelo celý den a bylo mlhavo. Silvestr byl jasný, bez sněhu a všude mokro jako na jaře. Teplota se vyšplhala na 8°C nad nulou, voda všude stála, protože půda byla promrzlá.
 
Z činnosti obecního zastupitelstva
 
Zastupitelé se v tomto roce sešli celkem osmkrát.
 
Rozpočet na rok 2009 se sestával na straně příjmů z částky 1 943 577,- Kč a na straně výdajů 1 865 199,- Kč. Došlo k navýšení příjmů díky tomu, že se obci podařilo získal řádově 355 000 dotací (jednak neinvestiční ze státního rozpočtu a jednak investiční od kraje). Obec vytvořila přebytkový rozpočet a přebytek je veden na bankovním účtu.
 Největší výdaje obce v roce 2009 činily:
-          na lesní hospodářství…………. 139 703,- Kč
-          ochrana přírody a krajiny…….. 139 300,- Kč
-          zastupitelské orgány………….. 284 468,- Kč
-          regionální správa……………… 557 430,- Kč
-          požární ochrana………………..   91 332,- Kč
 
Akce v roce 2009:
1) Vybudování sběrného dvora.
V tomto roce bylo na pozemku, který se podařilo obci zakoupit, započato s výstavbou sběrného dvora. Pozemek, kde je dvůr budován se nalézá přímo naproti obecnímu úřadu a občané tam budou moci do speciálních kontejnerů vyhodit tříděný odpad. Na tuto akci získala obec dotaci 150 000,- Kč z Programu obnovy venkova, sto tisíc ale musí doplatit ze svého. Na stavbu sběrného dvora bylo vyhlášeno výběrové řízení, kterého se účastnily firmy: Bartoš Stanislav, Hořejší Jaroslav a Škoch Vladimír. Výběrové řízení vyhrála firma Stanislav Bartoš.  Sběrný dvůr bude dokončen v roce 2010. Součástí sběrného dvora je i garáž a sklad, kde se bude uschovávat obecní technika (sekačka, radlice, traktor atd…)
 
2) Byly vysázeny dvě aleje podél obecních cest. Jedna vede od chalupy č.p. 87 (Hrubcovi) podél cesty k Mokři a druhá od Miosu podél cesty na Jižina.
 
3)Webové stránky, které byly pořízeny v minulém roce sice fungují, ale obec tam nedává všechny informace, které by měla. Například zápisy ze schůzí, nebo různé důležité dokumenty na vědomí občanů zcela chybí.
V tomto roce byly zřízeny datové schránky obce a Czech Point. Komunikace přes počítače dorazila i do Křenovic a nutno říci, že to není pro každého snadné. Ne všichni zastupitelé umějí pracovat s počítačem a i pro paní účetní Bártovou je to obtížná situace.
 
4) Obec prodala obecní cestu mezi domy pana Antonína Krejčího a Zdeňka Slámy. Jednalo se o směnu dvou pozemků, kdy p. Krejčí nabídl obci jiný svůj pozemek za obecní cestu. Obecní cesta vedla k polnostem, které jsou v soukromých rukou a jeden z majitelů polností (Václav Pokorný) s touto směnou nesouhlasil. P. Krejčí si naopak dlouhodobě stěžoval, že je cesta neudržovaná, obec neseče trávu kolem ní a tím mu způsobuje újmu na jeho majetku, který s touto cestou souvisí. P. Pokorný zase poukazoval, že se vlastníci nedostanou na svá pole, když stará cesta zanikne. Tuto námitku vyřešil p. Krejčí příslibem, že v případě zájmu vlastníků polí vybuduje novou cestu na své vlastní náklady. Směnu odsouhlasilo zastupitelstvo dne 22.3. 2009.
 
5) Naše obec volila ve dnech 5. a 6.6. 2009 poslance do Evropského parlamentu. Voleb se účastnilo pouze 40 voličů, což je asi pouze 1/3 všech voličů. Je vidět, že Evropský parlament nikoho moc nezajímá a voliči to tímto dávají najevo. V komunálních nebo parlamentních volbách bývá účast v Křenovicích až 80 % volební účast. Ve volbách získali nejvíce hlasů zástupci ODS (14 hlasů), dále KSČM (11 hlasů) a ČSSD ( 8 hlasů). 
 
6) Obec rozšiřuje spolupráci s O.S. Křenovické sluníčko. Sluníčko se s obcí domluvilo, že za úplatu bude udržovat obecní zeleň a parky. Mimo to obec celoročně finančně přispívá na činnost Sluníčka, hasičů i mladých hasičů.
 
7)V měsíci říjnu byla vydána obcí kniha Křenovické příběhy, kterou napsala kronikářka Olga Kolísková. Obec požádala krajský úřad o dotaci, ale neúspěšně. Nakonec se knihu podařilo vydat, hlavně díky sponzorům z řad Křenovických občanů a firem. Obec přispěla částkou 10 000,- Kč. Celkové náklady na vydání knihy 67 100,- Kč. Kniha byla vydána k výročí 630-ti let první písemné zmínky o obci Křenovice.   
 
8) V listopadu nastoupila na místo účetní a sekretářky p. Pavlína Kašparová z Veselíčka a nahradila Dagmar Bártovou, která je na dlouhodobé neschopence.
 
9) Různé.
Obec schválila strategický plán do roku 2017, dále rozpočtový výhled 2011-2014.                Za odvoz odpadů se platí stále 80,- Kč za popelnici a občan musí odebrat nejméně 4 kusy ročně. Dále každý občan platí 200,- Kč za osobu a rok. Hodně lidí kritizuje vysoké náklady na jednu popelnici a snaží se třídit maximálně odpad. Další část občanů bez skurpulí pálí i plastový odpad v kotli a vozí odpad do lesa.
Obec přispěla 5000,- Kč na terapeutickou dílnu pro postižené Horizont v Písku pro Davida Šimečka z Křenovic č.86.
Pořád se vyskytují vlastníci pozemků ( Kašpar, Korecká, Maříková, Sláma Zdeněk), kteří si nesečou trávu na svých pozemcích. Byli vyzváni obcí, aby tento stav napravili, ale ne všichni si trávu posekali.
Na částečný úvazek na práci pro obec byl přijat Ludvík Prokop st.
Sníh v zimních měsících prohrnuje Stanislav Bartoš.
 
 
Život v obci
 
Hasiči
Dne 17.1. 2009 se konala výroční členská schůze SHD Křenovice. Schůze se konala v obecní hospodě „U Hořejšů“, hrála zde i hudba (Hybšman a Ševčík) a bylo zajištěno občerstvení ve formě velmi chutných řízků.
Schůzi vedl předseda hasičů Josef Hrůza. Zprávu o činnosti přednesl velitel hasičů Roman Moravec, hasiček Pavla Jakubcová a mladých hasičů Šárka Hrůzová. V lednu měl křenovický hasičský sbor 94 členů a 30 mladých hasičů. V roce 2009 sbor nezasahoval při žádném požáru ani při živelné katastrofě, ale formou tréninku se všechna družstva připravují a trénují. Na výroční schůzi dostali diplomy Okresního sdružení hasičů tito Křenováci: Jaroslav Krška, Jaroslav Špejla, Milan Sláma, Antonín Krejčí a Jan Brčák. Čestné uznání SHD Křenovice získali: Roman Moravec, Václav Jansa, Josef Špejla, Josef Hrůza, Michala Moravcová, Pavla Jakubcová, Hrůzová Šárka a Hořejší Jaroslav. Věcný dar (knihu) od SDH Křenovice získali František Štoffl st. a Václav Hýsek.
 
Mužstva křenovických hasičů se v roce 2009 zúčastnila soutěže o putovní pohár hasičského sboru Písek, kdy se ženy umístily na 7. místě z 15 a muži na 15.místě z 25. Dále se hasiči účastnili okrskových soutěží v Dražíči, Branicích, na Hradišti, v Krči, v Milenovicích, v Milevsku a nočního požárního útoku v Bojenicích.
 
Dne 10.5. se na Tlapově louce uskutečnila pohárová soutěž mladých hasičů, kterou uspořádalo SDH Křenovice. Sjelo se celkem 13 družstev. Na vítězná družstva čekal dort, tašky dárků a medaile. V kategorii mladších se Křenováci umístili na třetím místě a v kategorii smíšených družstev na druhém místě. Louka byla ten den úplně zaplněná hasičskou technikou a mladými hasiči z celého okresu. Odpoledne se, i přes krátkou přeháňku, moc vydařilo a místní hasiči si vysloužili pochvalu za dobrou organizaci od okrskového náčelníka.
V požární soutěži plamen 2008-9, kdy jarní část se konala 16.5. ve Varvažově, obsadili mladí křenovičtí hasiči 7. místo (mladší kategorie) a 4. místo (starší kategorie). Mladí hasiči se také účastnili dětského letního tábora v Zahrádkách u Jindřichova Hradce.
Mladé hasiče i nadále vede Roman Moravec s Václavem Jansou, kterým pomáhá Šárka Hrůzová.
 
SDH uspořádalo dva hasičské plesy. Jeden 7.3. a druhý letní, dne 11.7. V případě letního plesu se jednalo o první pokus, který nádherně vyšel a všichni doufají, že se z toho stane tradice. Na letní ples přišla hasičská omladina ve společenském oblečení a všem jim to moc slušelo. Křenovické hasičky si připravily i půlnoční překvapení, kdy ve starých mužských uniformách předvedly skupinový taneční výstup. Také žaludek nezůstal zkrátka a pochutnal si na domácím hasičském gulášku. V tombole pak bylo možné vyhrát živého králíka nebo socialistické sochy…
V tomto roce uspořádali hasiči několik brigád (na obecní hospodě, na obecním úřadě, úklid hasičské zbrojnice) a brigádnicky byla vykopána na Tlapově louce nová nádrž na vodu pro hasičské výcviky.
Nejvýznamnějším počinem však byla oprava první motorové stříkačky, která byla zakoupena po roce 1945. Díky dvěma hasičům – technikům, Jaroslavu Špejlovi a Jaroslavu Krškovi je stará motorová sekačka zase funkční a září novými barvami. Sbor stříkačku slavnostně symbolicky předal bývalému veliteli křenovických hasičů a dlouholetému okrskovému veliteli panu Jaroslavu Průžovi. Ten se svou manželkou, také Křenovačkou Anežkou roz. Moravcovou, oslavil dne 19.12. 2009 zlatou svatbu. Pro oba jubilanty přijelo hasičské auto s motorovou stříkačkou řízené velitelem hasičů Romanem Moravcem, a odvezlo oba jubilanty ke křenovické kapličce. Zde k nim promluvil starosta obce Jan Brčák, který jim poděkoval za celoživotní přínos pro obec. Dále vyslovil také poděkování starosta hasičů, Josef Hrůza. Na zlaté svatební cestě nechyběly ani šraňky a střepy pro štěstí. Manželé Průšovi dostali od obce také svatební dar: obraz Křenovic.
 
Křenovické sluníčko
 
Dne 9.1. 2009 byla svolána valná hromada Křenovického sluníčka, kde byl navržen plán činnosti na rok 2009. Podle tohoto plánu byly uspořádány Sluníčkem tyto akce:
 
Maškarní a pyžamový ples
31.1. odpoledne - dětský maškarní  a týž den večer - pyžamový bál v obecní hospodě U Hořejšů. Na odpoledne byly pozvány všechny děti, nejen křenovické. Děti si skvěle zatancovaly na reprodukovanou hudbu a vyhrály spoustu cen v tombole, které pro ně připravily členky Sluníčka. Večer se potom sešlo asi 30 masek na pyžamovém bále, předládaly zde převážně staromódní a srandovní pyžama a o legraci nebyla nouze. Vše bylo jaksi uvolněné – prostě jako v pyžamu.
 
Masopust
Dne 28.2. se konal masopustní průvod obcí. Jestli bude založena nová tradice, to ukáže čas. Nikdo ze starých pamětníků nepamatuje, že by v Křenovicích maškary chodily, prý maškary chodily v Bernarticích a velká tradice masopustu byla v i Milevsku.
Průvod čítal asi 30 masopustních masek, který vedlo duo harmonikářů z Podolí (p.Vorel a p. Růžička). Masky si nejprve došli vyprosit povolení k průvodu obcí od starosty Jana Brčáka, kde pro ně bylo připraveno občerstvení včetně tradičních masopustních koblih. Pak masopustní průvod navštívil téměř všechny chalupy, kde zejména U Hořejších (č.p. 18) se jim dostalo vřelého přijetí, neboť ten den měli zabijačku a uctili všechny masky zabijačkovými pochoutkami. Maškary si vždy zatancovaly s hospodářem či hospodyní malý taneček a mnohde dostaly i něco ostřejšího…
 
První Máj
V pátek 1.5. se v Křenovicích uskutečnil již třetí ročník recesistické akce „1.Máj“. Tuto akci uspořádali občané Křenovic za podpory obecního úřadu. Sluníčko předvedlo spartakiádní skladbu křenovických žen „Poupata“, která se setkala s velikým ohlasem. Úvodní projev přednesl horník z Ostravska (Radek Brousil). Prvomájové shromáždění si nenechalo ujít mnoho dalších účastníků: pionýři ZŠ Bernartice, zdravotničtí pracovníci, důstojníci lidově demokratické armády, soudruzi z Kuby, požárníci, příslušníci SNB, kolchozníci a dělníci. Poté projelo obcí 17 alegorických slavnostně vyzdobených vozů. Odpoledne pak bylo završeno návštěvou místního hostince U Hořejšů, kde zábava pokračovala až do večera. Akce byla připravena ve spolupráci s obecním úřadem a hasiči.
 
Divadlo
V tomto roce Sluníčko zorganizovalo tři divadelní představení, které sehrál Divadelní spolek „Prácheňská scéna“ z Písku. Jedná se o ochotnický divadelní spolek, který si mnohdy nezadá s profesionály. Ve spolku hraje také Radek Brousil téměř Křenovák, který je manželem Věry Pitelkové z Křenovic č.p. 26.
Dne 30.5. se uskutečnilo pod přístřeškem u Obecní hospody divadelní představení 
„O Vendulce a Vitouškovi“, následovalo tamtéž představení „Na tý louce zelený“ (dne 27.6.) a konečně o vánocích „Husovické Betlém“ 20. 12. Poslední divadelní představení se odehrálo v Tlapově hospodě.
 
Trocha historie nikoho nezabije
Sluníčko ve spolupráci s kronikářkou Olgou Kolískovou zorganizovalo pro děti i dospělé zábavné odpoledně „Putování za křenovickou historií“ které se uskutečnilo dne 11.7. Tato popularizovala knihu o Křenovicích, která by měla vyjít v tomto roce na podzim. Děti i dospěli se prošli Křenovicemi i jeho okolím a byli seznámeni se stručnou historií obce, kapličky, statků na návsi, starými cestami s křížky. Poté děti prošly celou trasu znovu a na jednotlivých stanovištích potkávaly historické postavy ( kováře, sedláka, mnichy, rytíře, vodníka, hasičky, kramářky atd…), které jim pokládaly otázky z historie Křenovice. Za každou správnou odpověď děti dostaly knoflík, za který si mohly „koupit“ ve vesnickém historickém krámu krásné věci.
  
Srpnové výtvarné odpoledne pro děti pod přístřeškem
Dne 8.8. křenovické děti malovaly barvami různé sádrové sošky, které jim sehnala Jana Grulichová, členka výboru Sluníčka. Tolik krásných žabek, ptáčků, hlemýžďů, sluníček, kohoutků a slepiček jste ještě nikdy neviděli! Děti si je pak odnesly a ozdobily domovy, nebo truhlíky za okny.
 
II. Křenovická olympiáda
Sluníčko pro děti připravilo již druhý ročník olympiády. Za teplého a slunečného dne 16.8. byla křenovická náves plná soutěžících dětí, které se utkaly v mnoha disciplínách: v průzkumu kouzelné krabice, ve šplhu, v chytání rybiček, ve skákání v pytlích, v zatloukání hřebíků, ve střelbě ze vzduchovek, v nošení vody, naběračky nebo v hodu v kostky. Pro děti byly připraveny nápoje, aby v horku vydržely absolvovat všechny disciplíny.
Olympijský oheň, který plál u kapličky, zapálila Marie Dubská. Na závěr všechny děti dostaly diplomy a nějakou sladkost.
 
 
Indiánská stezka a vyhlášení soutěže „O nejkrásnější sluníčko“
Na závěr prázdnin, dne 29.8., se Křenovice zaplnily malými i velkými indiány, kteří byli pomalováni válečnými barvami a mávali tomahawky. Na indiánské stezce děti plnily různé úkoly jako hod oštěpem, malování totemu, poznávání stromů, plížení v savaně nebo střílení z luku. Za každý splněný úkol děti dostaly jeden přívěsek na indiánský náhrdelník zvaný kipu.
 
Večer se pak uskutečnilo v Nové hospodě vyhlášení výsledků v soutěži o nejkrásnější sluníčko. Tato soutěž probíhala v Křenovicích po celé léto. Za nejkrásnější sluníčko byla vyhlášena kresba Míši a Kačky Brousilových. Vyhlášení probíhalo na zábavě pro děti i dospělé, která začínala v 17.00 a byla pojata jako rozloučení dětí s prázdninami. Hrála skupina SEXTET BAND.
 
Na podzim  Sluníčko pro děti připravilo drakiádu ( 10.10.) dále dva výtvarné dny: jeden s podzimní tématikou ( 28.10.) a jeden s vánoční (5.12.) .
 
Závěr roku již provázely vánoční akce: 12.12. vánoční besídka v Nové hospodě, kdy křenovické děti předvedly pásmo vánočních písniček a básniček, a zpívání pod hvězdami, které se uskutečnilo den před Štědrým dnem u kapličky Panny Marie na návsi. Zde si mohli všichni odnést Betlémské světlo, zazpívat si spolu s ostatními koledy a prohlédnout vánočně nasvícenou kapličku.
 
 
Jiné akce
 
Křenováci v Senátu
Za celkem kuriózní akci lze označit únorovou návštěvu Křenováků Senátu ČR. Senátor za ODS a křenovický chalupář Tomáš Grulich pozval Křenováky do Senátu a ukázal jim jeho prostory. Pak si mohli Křenováci stoupnout za řečnický pult a přednést naoko senátní projev, což někteří (Jaroslav Špejla) využili s náležitou chutí.
 
Nové knihy Josefa Kostohryze
14. 9. V Památníku Adolfa Heyduka v Písku se uskutečnil večer věnovaný tvorbě Josefa Kostohryze, křenovického rodáka. Tento večer se pořádal k vydání dvou sbírek ( Básně a Povídky a jiné prózy), kde je na mnohých místech popisován život v Křenovich na počátku 20. století.
 
Křest knihy Křenovické příběhy od Olgy Kolískové
V říjnu vyšla kniha křenovické kronikářky Olgy Kolískové „Křenovické příběhy“, kterou vydal Obecní úřad Křenovice za vydatné podpory sponzorů. Kniha byla vydána výtiskem 400 ks, má dvanáct kapitol a více než 100 stran. Zobrazuje historii Křenovic od nejstarší písemné zmínky až po současnost. Knihu vytiskla Nová tiskárna Pelhřimov. Vedle Olgy Kolískové se o vydání knihy zasloužili Jana a Tomáš Grulichovi, kteří provedli grafickou úpravu knihy, ilustracemi ji doplnila Eva Hořejší, roli historického a regionálního poradce převzal p. František Mikolášek a korekturu textu provedla Milada Jiroušková. Všichni svoji práci dělali zdarma, bez nároku na honorář.
Kniha byla vydána k příležitosti 630-ti let od první písemné zmínky o Křenovicích a byla slavnostně pokřtěna 17.10. za účasti mnoha Křenováků a význačných osobností regionu (senátor Paver Eybert, který byl kmotrem knihy, senátor Tomáš Grulich, ředitel Krajského úřadu v Č.B. Luboš Průša, písecký starosta Miroslav Sládek, milevský starosta Zdeněk Herout, bernartický starosta Pavel Souhrada).
Křest provázel bohatý kulturní program, zahráli a zazpívali potomci křenovických muzikantů (Zdeněk a Ondřej Suchanovi, Barbora Kolísková, Milada Jiroušková, Kristýna Zítková). Vrcholem odpoledne pak bylo předání osvědčeného rodokmenu a rodového erbu nejstarší rodině, která žije nepřetržitě v obci více než 400 let. Je to rodina Pitelkova, jejíž předek je písemně doložen již v roce 1651 na chalupě č.p. 26. Rodokmen, který vypracovala Olga Kolísková, předali Jaroslavu Pitelkovi a jeho matce Věře starosta Jan Brčák a místostarosta Josef Hrůza. Erb, který zobrazoval tři pytle a č.p. 26 vytvořila Jana Grulichová.
Poté bylo připraveno pro zúčastněné bohaté občerstvení, které vykouzlily ženy ze Sluníčka.    
 
 
Tenis a fotbal.
1.8. 2009 se konal turnaj čtyřher v tenisu na tenisových kurtech p. Antonína Krejčího, který založil a udržuje tento tradiční křenovický turnaj.
 
Naproti tomu fotbal je v Křenovicích v naprostém útlumu. Mnoho hráčů zestárlo, někteří jsou po úraze a mladší se do fotbalu nehrnou. V tomto roce nebyl uspořádán ani turnaj o pohár křenovického starosty. SK SDK Křenovice sehrálo pouze pár přátelských utkání. Nutno říci, že v mužstvu je pouze několik fotbalistů, kteří v obci skutečně žijí.